Logo der Universität Hamburg und DESY

Programme and abstracts

For course details and abstracts click on the respective section in the table below:

Time
Mon, 8 Oct
Tue, 9 Oct
Wed, 10 Oct
Thu, 11 Oct
09:00-10:30

A1. Introductory course Particle & Astroparticle Physics.

Caterina Doglioni:
"Introduction to particle physics:
the Standard model and beyond"

A1. Introductory course Particle & Astroparticle Physics.

Caterina Doglioni:
"Introduction to particle physics: the Standard model and beyond"

A1. Introductory course Particle & Astroparticle Physics.

Caterina Doglioni:
"Introduction to particle physics: the Standard model and beyond"

A1. Introductory course Particle & Astroparticle Physics.

Caterina Doglioni:
"Introduction to particle physics: the Standard model and beyond"

 

A2. Introductory course Nanoscience.

Francesc Perez-Murano: "Nanofabrication: Why and how do we realize smaller and smaller devices"

A2. Introductory course Nanoscience.

Fredrik Westerlund: "Single molecule techniques for DNA analysis"

A2. Introductory course Nanoscience.

Peter Wahl: "Nanoscience at the atomic scale"

A2. Introductory course Nanoscience.

Anders Mikkelsen: Next generation nano (opto-) electronics function and fabrication: Importance of surfaces and interfaces

10:30-11:00

Coffee break
Coffee break
Coffee break
Coffee break
11:00-12:30

B1. Introductory course Infection & Structural Biology.

Iris Bruchhaus: "Interaction between Plasmodium falciparum and [...]"

B1. Introductory course Infection & Structural Biology.

Iris Bruchhaus:
"The pathogenicity of Entamoeba histolytica"

B1. Introductory course Infection & Structural Biology.

Michael Kolbe: "Molecular Mechanisms of Host-Pathogen Interaction"

B1. Introductory course Infection & Structural Biology.

Michael Kolbe: "Molecular Mechanisms of Host-Pathogen Interaction"

 

B2. Introductory course Photon Science.

Andreas Hemmerich:
"Laser cooling"

B2. Introductory course Photon Science.

Andreas Hemmerich:
"Quantum gases"

B2. Introductory course Photon Science.

Roman Schnabel: "Squeezed states of light"

B2. Introductory course Photon Science.

Roman Schnabel: "Gravitational-wave detection"

 

B3. Introductory course Physics for Biologists.

Wolfgang Hillert:
"Free Electron Lasers: powerful sources of EUV and X-ray radiation"

B3. Introductory course Physics for Biologists.

Marta Sans: "Towards a generalised approach to the time-resolved study of enzymes"

B3. Introductory course Physics for Biologists.

Adrian Mancuso:
"How to use the world’s brightest X-ray laser to observe the structure of biomolecules (and also make movies of them in action too)"

B3. Introductory course Physics for Biologists.

Axel Lindner: "Towards the most fundamental structures of nature"

12:30-14:00

Lunch break
Lunch break
Lunch break
Lunch break
14:00-15:30

C1. Focus course Particle & Astroparticle Physics.

Ingrid-Maria Gregor:
"The ATLAS Detector at the LHC and its Upgrades"

C1. Focus course Particle & Astroparticle Physics.

Ingrid-Maria Gregor:
"The ATLAS Detector at the LHC and its Upgrades"

C1. Focus course Particle & Astroparticle Physics.

Ingrid-Maria Gregor:
"The ATLAS Detector at the LHC and its Upgrades"

C1. Focus course Particle & Astroparticle Physics.

Ingrid-Maria Gregor:
"The ATLAS Detector at the LHC and its Upgrades"

 

C2. Focus course Photon Science.

Arno Rauschenbeutel:
"Chiral Quantum Optics"

C2. Focus course Photon Science.

Arno Rauschenbeutel:
"Chiral Quantum Optics"

C2. Focus course Photon Science.

Piet Oliver Schmidt:
"Atomic clocks"

C2. Focus course Photon Science.

Piet Oliver Schmidt:
"Atomic clocks"

 

C3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group A)"

C3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group A)"

C3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group A)"

C3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group A)"

 

C4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group A)"

C4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group A)"

C4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group A)"

C4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group A)"

15:30-16:00

Coffee break
Coffee break
Coffee break
Coffee break
16:00 - 17:30

D1. Focus course Infection and Structural Biology.

Thomas Schneider:
"Macromolecular Crystallography"

D1. Focus course Infection and Structural Biology.

Thomas Schneider:
"Macromolecular Crystallography"


D1. Focus course Infection and Structural Biology.

Stefano Da Vela: "Small-angle X-ray Scattering in Structural Biology: basics, practice and advanced usage"

D1. Focus course Infection and Structural Biology.

Christian Löw: "Structural Biology of Membrane Proteins"

 

D2. Focus course Nano Science.

Francesc Perez-Murano: "Bottom-up and top-down fabrication for nanoelectronics and nanomechanics"

D2. Focus course Nano Science.

Fredrik Westerlund: "Nanofluidics for DNA analysis"

D2. Focus course Nano Science.

Peter Wahl: "Using nanoscience to solve the problem of high temperature superconductivity: from model systems to real materials"

D2. Focus course Nano Science.

Gabi Schierning: "Thermoelectric devices: Application-specific device design, fabrication technology & device characteristics"

 

D3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group B)"

D3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group B)"

D3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group B)"

D3. Transferable Skills.

Philipp Gramlich:
"Presentation skills (group B)"

 

D4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group B)"

D4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group B)"

D4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group B)"

D4. Transferable Skills.

Andreas Voss:
"Entrepreneurship for Scientists (group B)"

17:30-18:00

Coffee break
Coffee break
Coffee break
Coffee break
18:00-20:00

E1. Scientific colloquium.

Orit Peleg: "The Physics of Disordered Living Systems. Collective Adaptation in Honeybee Swarms"

E2. Industry talk and get-together.

Aiko Ruprecht: "Combining business & research: Advance development in optics"

E3. Poster session & BBQ

     

 

Registration PIER Graduate Week


Fellows
Giovanni Rabuffo
Theoretical Physics
READ MORE
Phillip Witthöft
Nanoscience
READ MORE
Alumni
Nataliia Kovalchuk
Particle and Astroparticle Physics
READ MORE
Jhilik Majumdar
Particle and Astroparticle Physics
READ MORE
Event Calendar
14 Jan. 2019 to 16 Jan. 2019
Chaired by: Bernd Klein
Location: Seminar room 3
Today - 12:00
Location: Großer Gästespeisesaal
Today - 14:00
Speaker: Trygve Helgaker (Hyllearas Centre for Quantum Molecular Sciences, Department of Chemistry, University of Oslo, Norway)
Location: seminar rooms I-II, ground floor
Today - 14:30
Speaker: Felix Aharonian (MPI Heidelberg)
Location: build. 2a, SR2
Today - 17:00
Speaker: Daniel Hirschmeier, Uni Hamburg
Location: Hörsaal INF
17 Jan. 2019 09:30
Chaired by: Alexander Schiller
Location: 456, building 25f
17 Jan. 2019 10:00
Speaker: Matteo Lucchini
Location: SR I+II
17 Jan. 2019 11:00
Chaired by: FS-LA
Speaker: Anne-Lise Viotti (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
Location: 13
17 Jan. 2019 12:00
Speaker: Fady Bishara (DESY)
Location: Library
17 Jan. 2019 14:00
Location: Konferenzraum 2
17 Jan. 2019 14:15
Speaker: Jacob Bourjaily (Niels Bohr Institute)
Location: SR2
18 Jan. 2019 08:00
Chaired by: Hans Fangohr
Speaker: Dr. HAUF, Steffen (Eur. XFEL), Prof. FANGOHR, Hans (European XFEL GmbH)
Location: E1.173
18 Jan. 2019 09:30
Chaired by: Alexander Schiller
Location: 456, building 25f
arrow down